This website may place cookies on your computer to help us improve your personal user experience. Please read our privacy policy to learn more about cookies.

pentax lenses

Vahetatavate objektiivide valik ei piirdu kõikvõimsa ja lihtsa standardse suumobjektiiviga. Fotograafia täielikuks nautimiseks on võimalik valida vägagi erinevate objektiivide hulgast!

Nende objektiivide hulgast tahaksime eriti soovitada järgmist nelja PENTAX objektiivi. Loodame, et kasutate nende potentsiaali maksimaalselt ja seda vägagi erinevates olukordades.

(Standardne suumobjektiiv = see objektiiv, mis tuleb kaameraga ostmisel kaasa)

 

    pentax lenses

Situatsioon 01

lanscape

Kui soovite pildistada maastikke veidi ebaharilikul moel, soovitame kasutada DA 35mm F2.4 AL objektiivi.
Perspektiivi muutmine tuttaval maastikul annab tulemuseks radikaalselt teistsuguse pildi.

smc PENTAX-DA 35mm F2.4AL

Standard zoom kit lens

smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL

Standardne suumobjektiiv

Standardse suumobjektiiviga silmade kõrguselt pildistamine annab tulemuseks rutiinse vaatenurga ja puude varjud. Tavapärasest erinev maastik avaldub kui valida pildistamiseks madal võttepunkt. Esiplaani kerge udusus lisab pildile jõulist sügavuse tunnet.

Kui objektiivi vaatenurk pildistamisel sarnaneb inimsilma vaatenurgale, on maastiku pildistamisel tulemuseks meeldiv perspektiiv. Kui fotograaf soovib suumobjektiiviga pildistamisel perspektiivi muuta, tehakse seda pigem samast asukohast suumi reguleerimise teel. Fiksobjektiivi kasutamisel saab arendada perspektiivitunnetust oma keha liigutamise teel.


Situatsioon 02

Portraits

DA 35mm F2.4 AL on hea objektiiv inimeste loomulike näoilmete jäädvustamiseks.
"Vestluskauguselt" pildistamine lihtsustab loomulike ilmete püüdmist.

smc PENTAX-DA 35mm F2.4AL Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL Standardne suumobjektiiv

Tekitage vestlus ning üritage püüda loomulikke näoilmeid. Oluline on, et nii fotograaf kui pildistatav tunneksid end mugavalt. See pilt on tehtud rahulikult istudes puude varjus asuval pingil. Maksimaalne ava võimaldab pildistatava taustast paremini esile tuua. Standardse suumobjektiiviga see nii hästi ei õnnestu.

Erinevus fiksobjektiivi ja standardse suumobjektiivi maksimaalses avas tähendab seda, et standardse suumobjektiivi teravussügavus on mõnevõrra ulatuslikum. Antud tingimustes näib pildistatav taustaga kokku sulavat. Selleks, et saada fiksobjektiiviga sarnane tulemus, tuleks pildistamiseks valida selline koht kus taust oleks veelgi kaugemal.


Situatsioon 03

Flowers

Lilledest elavamate piltide jäädvustamiseks soovitame kasutada DA 35mm F2.4 AL objektiivi. Ringi liikudes saab avastada uusi võttenurki.

smc PENTAX-DA 35mm F2.4AL Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL Standardne suumobjektiiv

Fotograaf üritas jäädvustada lillepeenart, kaasates kaadrisse ka taustale jääva ehitise. Standarse suumobjektiiviga silmade kõrguselt pildistades on tulemuseks ebamäärane segu pildistatavast ja taustast. Liikudes lilledele lähemale ning valides madalama, üles vaatava võttepunkti, on tulemuseks saadud tausta osas korrastatud kompositsioon ning kaadrisse mahub ka veidi taevast.

Võttepunkti langetamisega oleks võimalik saada tulemuseks foto, mis sarnaneb fiksobjektiiviga jäädvustatule. Muutuste tegemisel on oluline olla teadlik võimalustest mida pakub liikumine ja nurkade muutmine. Suumimist ei tasuks ülemääraselt kasutada. Kuna fiksobjektiiviga pole suumida võimalik, aitab see kaasa loomuliku liikumise tunnetuse arenemisele objektiivi kasutamise käigus.


Situatsioon 04

Animals

Proovige DA 35mm F2.4 AL objektiiviga loomi jäädvustada ning võttepunkte julgemalt valida. Looma silmade tasemele laskumine võimaldab jäädvustada rikkalikult näoilmeid.

smc PENTAX-DA 35mm F2.4AL Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL Standardne suumobjektiiv

Nunnu kassipoeg huvitub paljudest asjadest. Kiisu pilku teda huvitavate asjade abil suunates on fotograafil lihtne erinevaid näoilmeid jäädvustada. Sisetingimustes pildistamisel võib loomulikku valgust vähe olla kuid uduste piltide vältimiseks saab kasutada lahtisemat ava ja sellest tulenevalt lühemat säriaega.

Standardset suumobjektiivi kasutades kiputakse alateadlikult kasutama harmoonilist kompositsiooni. Kui liikumise tunnetus fiksobjektiivi kasutamise tulemusena ühel hetkel välja areneb, peaksite suutma valida võttenurki loovamalt isegi sellesama suumobjektiiviga pildistades.


Standardobjektiiv - sarnane inimsilma vaateväljale

smc PENTAX-DA 35mm F2.4AL

Standardobjektiiv

smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL

smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL 

Selle objektiivi vaatenurk on ligikaudselt sarnane inimsilma vaatenurgale. Erinevalt suumobjektiivist on fiksobjektiiviga kompositsiooni ilma omaenda keha liigutamiseta raske muuta. Inimsilmale lähedasest vaatenurgast tulenevalt kipuvad standardobjektiiviga tehtud pildid olema vaoshoitud ja igava kompositsiooniga. Seega tuleks võttenurga muutmiseks ringi liikuda. Parima võttenurga otsingud peaksid aitama sul saada uusi ja erinevaid pilte.

Selle objektiivi ostmiseks kliki siia

Situatsioon 01

Landscapes

DA 50mm F1.8 annab võimaluse rõhutada pildistatavat, muutes tausta kaunilt uduseks.
Objetkiivi ava oskuslik kasutamine aitab jäädvustada väärt pilte ka igapäevastest objektidest.

smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standard zoom kit lens

smc PENTAX-DA 50mm F1.8

Standardne suumobjektiiv

Selleks, et jäädvustada esiplaanile jäänud lehed võimalikult pehmena, teravustas fotograaf aknaraami kaugeimale servale. Võrreldes standardse suumobjektiiviga tehtud pildiga on esiplaani pehmus küll sarnane kuid fookusest välja jääv aknaraam ja klaasil peegelduv maastik on pehmema joonisega.

Fiksobjektiivi pildiga võrreldes jääb sellel pildil pehmust veidi puudu. Selliseid erinevusi on raske märgata kui kasutate ainult standardset suumobjektiivi. Erinevad objektiivid jäädvustavad fookusest välja jäävaid alasid erineva pehmusega. Objektiive vahetades on seda parem õppida ja eesmärgipäraselt kasutada.


Situatsioon 02

Portraits

Pildistatava esiletoomiseks taustast soovitame kasutada DA 50mm F1.8 objektiivi.
See on standardsest suumobjektiivist valgusjõulisem ning muudab tausta kaunilt pehmeks, lubades rõhutada pildistatavat.

smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standardne suumobjektiiv

Kui olete valmis proovima professionaalsema tunnetusega portreefotograafiat, on selleks sobivaim pikema fookuskaugusega valgusjõuline objektiiv. Modelli paigutamine varju antud fotol pehmendas tema naha pinda. Standardse suumobjektiiviga muutub taust sellises olukorras häirivalt märgatavaks.

Kordumatu pildi jäädvustamise üks element on tausta ja pildistatava vaheline erinevus. Valgusjõuline fiksobjektiiv vähendab tausta mõjusid oluliselt ning muudab võimalikuks erinevate stseenide jäädvustamise. Isegi standardne suumobjektiiv suudab teatud ulatuses kompenseerida tausta valiku probleeme.


Situatsioon 03

Flowers

DA 50mm F1.8 abil saab luua väljenduslikke pilte mis toovad pildistatava esile kuid annavad aimu ka ümbritsevast.
Pildistatavat saab veelgi rõhutada kui muuta teravana jäädvustatav ala oskuslikult kitsamaks.

smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standardne suumobjektiiv

Parim lähenemine on leida kaunid lilled mis on ümbritsevast eraldi. Esiteks leidke pildistatavad lilled. Ümbritsevale tähelepanu pöörates saate seejärel koostada pildi, milles on kasutatud ka udust esiplaani.

Lilled, mis silmaga vaadates tunduvad eraldi seisvat, kipuvad pildil taustale jäävaga ühinema. Seda võib põhjustada väike erinevus pildistamise nurgas. Isegi standardse suumobjektiivi kasutamisel tuleks leida aega ja kontrollida võttenurka visuaalselt rohkem kui üks kord.


Situation 04

Animals

DA 50mm F1.8 on liikuvate loomade pildistamisel sinu tugev liitlane.
Võimalus muuta raskesti kontrollitav taust uduseks lubab sul täielikult pildistatava jälgimisele keskenduda.

smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA 50mm F1.8 Standardne suumobjektiiv

Selle objektiivi meeldiv eripära on silmaga nähtav kui vaadata tausta pehmet sulandumist. Erinevalt standardsest suumobjektiivist lubab selle objektiivi maksimaalne ava kasutada suhteliselt lühikest säriaega ka sisetingimustes pildistamisel ning hoiab sellega ära tundlikkuse tõstmise vajaduse.

Kassipoja ilme on küll armas kuid mida rohkem seda pilti vaadata, seda problemaatilisem tundub pildi taust. Lapsed ja loomad nagu kassid liiguvad enamasti nii nagu fotograafile ei sobi. Kui ideaalset tausta pole võimalik valida, tuleb loota pehmele taustale.


Objektiiv, millega saab tausta kerge vaevaga pehmeks muuta

smc PENTAX-DA 50mm F1.8

Keskmise fookuskaugusega teleobjektiiv

smc PENTAX-DA 50mm F1.8
smc PENTAX-DA 50mm F1.8

Sellel objektiivil on keskmise teleobjektiivi vaatenurk. Antud vaatenurk lihtsustab pildistatava esiletoomist taustast. Kuna maksimaalne ava on valgusjõuline, on tausta lihtne pehmeks muuta ning seeläbi pildistatavat rohkem esile tuua. Valides objekti, mis on tavapärasest veidi kaugemal, saab lihtsamini kadreerida pildi kus nii esiplaan kui ka taust on meeldivalt pehmed.

Selle objektiivi ostmiseks kliki siia

Situatsioon 01

Landscapes

DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] sobib ideaalselt asustamata ja dünaamiliste maastike jäädvustamiseks.
Lõbusate ja huvitavate piltide saamiseks paiguta kogukamad objektid kaadri serva.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mmF3.5-4.5 ED [IF] Standard zoom kit lens

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF]

Standardne suumobjektiiv

Kaunilt selge taeva kaasamisega jäädvustas fotograaf puu kaadri keskele. Ehitis on küll moonutatud kuid sedalaadi moonutused on selle objektiivi spetsiifiline eripära. Pildistatavast eemale liikudes moonutus väheneb ning rõhutab seega avarust.

Liikudes algsest, kalasilmaga tehtud pildi võttepunktist veidi tagasi, üritas fotograaf saavutada sarnast kompositsiooni. Puu on küll kaadris kuid pildi avarus on hoopis teistsugune. Kui sinu peamine eesmärk on avaruse tunnetus, peaksid proovima kalasilm-objektiivi.


Situatsioon 02

Portraits

DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] abil saab jäädvustada dünaamilisi portreid.
Sirgete joontega tausta puhul moonutus suureneb ning tulemuseks on ebatavalise tunnetusega pilt.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] Standardne suumobjektiiv

See pilt tehti siseterrassil avarust ja sügavust rõhutava nurga alt. Standardse suumobjektiivi pildiga võrreldes on siin taust rõhutatum. Modell teeb pildil ilmeka žesti justkui üritades vältida pildi avarusse kadumist.

Sügavuse lisamiseks kükitas fotograaf selle pildi jäädvustamiseks veidi madalamale. Eraldi vaadatuna on selle pildi kompositsioon küll kaunis kuid kalasilm-objektiivi pilt mõjub tugevamalt. Objektiivide vahetamine on üks võimalus piltidele mitmekesisuse andmiseks.


Situatsioon 03

Flowers

Lille vormi rõhutamiseks sobib kasutada DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] objektiivi.
Lille pildistamine erinevate nurkade alt annab tulemuseks erinevaid moonutusi ning aitab luua muljetavaldava pildi.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mmF3.5-4.5 ED [IF] Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] Standardne suumobjektiiv

Ümara õiega lille pildistamisel rõhutavad selle objektiivi moonutused lille kui pildi peamist objekti. Eriti kehtib see näiteks päevalillede puhul, mis on äärmiselt ümara õiega. Tausta avarus sarnaneb putuka silmavaatele. Ürita kujuta end putukana ja leia sobivaim võttenurk.

Kui eesmärk on jäädvustada kaunis lillepilt, on see objektiiv parem valik. Kuigi ilu on ka selles pildis, puudub siin vaataja jaoks üllatusmoment. Proovi objektiivide vahetamisega saada lahti sellest sündroomist, mille puhul kõik sinu maastikud tunduvad vaataja jaoks juba nähtud.


Situatsioon 04

Animals

Kalasilm-objektiivi saab edukalt kasutada koomiliste piltide jäädvustamiseks nagu näiteks "suur nina".
Pildistatava kaugust kaamerast muutes saab jäädvustada erinevaid naljakaid ilmeid.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] Standard zoom kit lens
smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF] Standardne suumobjektiiv

Fotograafi lähenemine ronimispuul istuvale kassile tekitas ka kassis huvi ja ta liikus lähemale. Kui läheneda kassile vaadates läbi pildiotsija, võib loom ettevaatlikuks muutuda. Seetõttu soovitame kasutada Live View funktsiooni ja viia ainult kaamera lähemale.

Tavapäraselt kaunite piltide jäädvustamiseks on komplektis olev standardne suumobjektiiv täiesti hea valik. Vahest on aga olukordi kus lihtsalt ilusast pildist ei piisa. Äärmuslikke muutusi pakkuvad objektiivid värskendavad taju ning aitavad asju uue pilguga vaadata.


Objektiiv, mis pakub avarust ja moonutusi

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mmF3.5-4.5 ED [IF]

Kalasilm-objektiiv

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF]
smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED [IF]

Selle objektiivi vaatenurk on äärmiselt lai ulatudes ülilainurgast kalasilmani. See vaade hõlmab tohutult rohkem kui inimsilm. Läbi objektiivi vaadates näed ebareaalset avarust. Objektiivile iseloomulikud moonutused muutuvad pildistatavale lähenedes tugevamaks. Kui vaatenurgaga ära harjuda, suudad vältida monotoonset äärmuslike efektide kasutamist ning kasutad teadlikult ära objektiivi positiivseid omadusi, pildistades veidi eemalt.

Selle toote ostmiseks kliki siia

Situatsioon 01

Landscapes

Kui leiad laialt maastikult eriliselt huvitava objekti, peaksid seda jäädvustama D FA MACRO 50mm F2.8 abil.
Selle abil saab väikseid detaile jäädvustada märksa paremini eristatult.

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standard zoom kit lens

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8

Standardne suumobjektiiv

Fotograaf keskendus sellele metallist detailile. Ta ei liikunud liialt lähedale, et mitte kaotada detaili poolt loodud atmosfääri. Lähedale liikumine on üks makroobjektiivi toredaid võimalusi kuid teatud juhtudel tuleb olla teadlik üleüldisest tasakaalust.

Selle pildi tegi fotograaf umbes samalt kauguselt nagu makroobjektiivi puhul. Komplektis oleva standardse suumobjektiivi sooritusvõimet saab hästi kasutada ka taoliste lähivõtete puhul. Palun vaata põhjalikult seda ja järgmisi näiteid ning jäta meelde erinevused standardse suumobjektiivi ja fiksobjektiiviga tehtud piltides.


Situatsioon 02

Portraits

D FA MACRO 50mm F2.8 lubab keskenduda inimkeha väikestele detailidele nagu näiteks sõrmeotsad.
Lähedalt pildistamisel mõjutab pilti ka fookuspunkti valik. Seega saab teha erinevate efektidega pilte.

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standardne suumobjektiiv

Fotograafi tähelepanu oli sõrmedel. Fookuspunktiks valis ta keskmise sõrme küüne. Fookuspunktist edasi muutub pilt pehmelt uduseks taustaks. Asjaolu, et sõrmeküüne sära on siin tugevam kui teisel pildil, annab tunnistust selle objektiivi teravusest.

Erinevused valguse mängus on neil kahel pildil selgesti näha, sest pildistati sama motiivi. Kui pilte oleks ainult üks, tunduks ka standardse suumobjektiivi pilt meeldivana. Proovi erinevaid objektiive ja koge neid erinevusi ise.


Situatsioon 03

Flowers

Kui soovid minna lähemale ja jäädvustada lilli nii suurelt kui võimalik, on aeg proovida D FA MACRO 50mm F2.8 objektiivi.
Pildile jäädvustuvad elavalt ka kroonlehtede sooned ja muud väikesed detailid.

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standardne suumobjektiiv

Fotograaf liikus kroonlehele nii lähedale kui võimalik. Siin on selgelt näha spetsiaalse makroobjektiivi ja standardse suuombjektiivi erinevus. Üks võimalus lillede pildistamiseks on kaasata pildile ka taust kuid lähivõteteks lille detailidest on soovitatav kasutada spetsiaalset objektiivi.

See foto tehti standardse suumobjektiivi lähima teravuskaugusega. Lilleõite pehmuse jäädvustamiseks oleks hea veelgi lähemale liikuda. Lillefotograafia puhul pakub makroobjektiiv rohkem vabadust, lihtsustades meeldejäävate kaadrite saamist.


Situatsioon 04

Animals

D FA MACRO 50mm F2.8 võimaldab keskenduda teatud omadustele ja avastada dimensioone, mida tavapärased objektid ei paku.

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standard zoom kit lens
smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8 Standardne suumobjektiiv

Selles pupillis peitub metslooma tugevus. Kui tervest kassist tehtud pilt kutsub heal juhul esile ainult "nunnu" reaktsiooni, loob kassi osale keskendumine hoopis uue mulje. Lähedale saamiseks on põhireegel lasta loomal endaga harjuda ning seejärel läheneda aeglaselt.

Fotograaf üritas jäädvustada selle rahuliku kassipoja näoilmet. Võluvalt ümarad pupillid annavad edasi hoopis teistsuguse mulje kui makroobjektiiviga tehtud fotol. Objektiivide vahetamine loob võimalusi erinevatest piltidest õppimiseks.


Naudi avastusi nagu lapsena.

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8

Makroobjektiiv

smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8
smc PENTAX-D FA Macro 50mm F2.8

Makroobjektiivi eriline omadus on võimalus liikuda pildistatavale lähedale. Lähivõtete käigus tehtud avastused on täidetud rõõmu ja põnevusega mis omakorda on fotograafia peamised aspektid. Pildistamine on lihtsam kui esmalt jälgid pildistatavat oma silmadega ning leiad koha millele keskenduda. Kui liigud lähedale ja pildistatav on suur, avastad, et isegi pisim värin on märgatav. Võimalikud valikud on lühema säriaja kasutamine või pildistamine siis kui tuul vaibub.

Selle objektiivi ostmiseks kliki siia

üles